Sakrament Małżeństwa
Sakrament
małżeństwa
w Dębnie nad Wartą
Dębno nad Wartą od dawna uważano za najpiękniejszą miejscowość „Szwajcarii Żerkowskiej”. Najstarszy dokument o wsi pochodzi z roku 1241, w którym wspomina się Simone de Debna et Crzan (Szymon z Dębna i Chrzana).
Dzieje miejscowości i parafii związane są ze znakomitym i wpływowym wielkopolskim rodem Doliwów. Przedstawiciele tego rodu używali przydomku Kot.
Terminy katechezy przedmałżeńskiej
Sobota 12.10 g.16.00
Niedziela 13.10 g.15.00
Sobota 19.10 g.16.00
Niedziela 20.10 g.15.00
Sobota 26.10 g.14.30
Niedziela 27.10 g.15.00
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa
Rok przed ślubem
Zgłaszacie się do kancelarii parafialnej. Podczas spotkania z duszpasterzem, które ma charakter zapoznawczy ustalacie datę ślubu oraz dostarczenie wymaganych dokumentów niezbędnych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.
Tą sprawą należy zająć się jak najszybciej. O kursie przedmałżeńskim należy pomyśleć na rok przed ślubem.
- Najpierw zorientuj się, kiedy kurs zaczyna się w Twojej parafii. Jak? Chociażby TUTAJ. Jeśli nie wiesz, do której parafii należysz, TU wpisz miejsce swego zamieszkania.
- Jeśli termin kursu przedmałżeńskiego nie jest dla Ciebie odpowiedni, bądź Twoja parafia nie organizuje go w najbliższym czasie, przygotowaliśmy zestawienie najbliższych kursów małżeńskich w Archidiecezji Warszawskiej SPRAWDŹ
- To obowiązująca w Archidiecezji Warszawskiej forma katechizacji przedślubnej:
- Po rozpoczęciu katechezy przedmałżeńskiej należy 3 razy spotkać się z konsultantem rodzinnym w poradni rodzinnej. Takie spotkania powinny odbyć się w odpowiednich odstępach czasowych
- Jak znaleźć poradnię? Sprawdź najpierw, czy taka poradnia znajduje się na terenie Twojej parafii TUTAJ
- Jeśli nie, zobacz listę wszystkich poradni rodzinnych w Archidiecezji DOKUMENT
Trzy miesiące przed ślubem
Zgłaszacie się do kancelarii parafialnej. Podczas spotkania z duszpasterzem, które ma charakter zapoznawczy ustalacie datę ślubu oraz dostarczenie wymaganych dokumentów niezbędnych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.
- Odbywa się w kancelarii parafialnej aktualnego miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego. Jeśli masz trudności z odnalezieniem parafii, ODNAJDŹ SWOJĄ PARAFIĘ. Wystarczy wpisać adres zamieszkania. Przy okazji poznasz godziny urzędowania kancelarii.
- Przed spisaniem protokołu musicie zaopatrzyć się w kilka dokumentów:
- dowody osobiste
- świadectwa chrztu
- By taki dokument uzyskać, trzeba pojechać do swojej parafii chrztu. Na specjalnym blankiecie powinna znajdować się adnotacja o bierzmowaniu. Pamiętajmy, że taki dokument jest ważny tylko przez 3 miesiące, a dokładnie: musi być ważny w dniu ślubu
- Jeśli byliście ochrzczeni (albo jedno z Was) w parafii, gdzie będzie spisywany protokół – nie trzeba wcześniej zaopatrywać się w taki dokument
- W Urzędzie Stanu Cywilnego należy pobrać 3 kopie stwierdzające Wasz stan wolny do zawarcia małżeństwa (te dokumenty potrzebne są w celu zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ze skutkiem cywilnym). Są ważne 6 miesiące od daty wydania, muszą być aktualne w dniu ślubu. Dokument ten nie jest potrzebny, gdy związek cywilny został już zawarty, wówczas przedstawiacie akt zawarcia związku cywilnego.
- świadectwo uczestnictwa w katechizacji przedślubnej (nie zastępuje jej ukończona katecheza w szkole średniej)
- świadectwo uczestnictwa w 3 spotkaniach w parafialnej poradni rodzinnej. Jeśli te spotkania są zaplanowane jeszcze po terminie spisania protokołu, zaświadczenie o odbytych spotkaniach w poradni rodzinnej można donieść po ich zakończeniu.
- W przypadku gdy chcecie zawrzeć sakrament małżeństwa poza parafią zamieszkania, po dopełnieniu wszystkich formalności, powinniście otrzymać dokument uprawniający do zawarcia ślubu w innej parafii albo delegację z parafii zamieszkania do załatwienia wszystkich formalności w parafii ślubu (po uzyskaniu zgody parafii ślubu).
Do spowiedzi przedślubnej przystępujecie przynajmniej dwukrotnie. W sytuacjach wyjątkowych duszpasterz może zadecydować o jednej spowiedzi bezpośrednio przed ślubem. Przy przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania należy poinformować kapłana, że jest to spowiedź przedślubna. Spowiednik potwierdza odbycie spowiedzi na karteczce, którą otrzymaliście w kancelarii.
Informacja o zamiarze zawarcia małżeństwa będzie podana do wiadomości publicznej, dlatego parafia wywiesza komunikat, czyli zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Zapowiedzi ogłasza się przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń parafialnych przez 8 dni (dwie niedziele i tydzień między nimi), bądź odczytanie ich podczas ogłoszeń parafialnych w kolejne 2 Niedziele lub dni świąteczne nakazane. Celem zapowiedzi jest potwierdzenie Waszego stanu wolnego i wykluczenie ewentualnych przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa.
Tuż przed ślubem
Powinno odbyć się bezpośrednio przed ślubem i ma charakter organizacyjny. Na spotkaniu omawiacie szczegóły dotyczące ceremonii ślubu. Duszpasterz sprawdza, czy są skompletowane wszystkie dokumenty i załatwione formalności potrzebne do zawarcia małżeństwa sakramentalnego.
I jeszcze jedno
„Krok po kroku” dotyczy sytuacji standardowych, w których nie potrzebujecie dodatkowych dokumentów i pozwoleń do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. W pozostałych przypadkach, potrzebne informacje otrzymacie w kancelarii parafialnej.